جستجو:
تلویزیون آبینه
· تلویزیون آبینه
· راهنما
منوی اصلی
· خانه

مطالب.
· آرشیو خبر
· مقاله
· گزارش
· مصاحبه
· پاسخ به رسانه ها
· اطلاع رسانی معاملات


امکانات.
· جستجو
· دانلودها
· ارتباط با ما
· آمار مشاهدات
ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

نشست اندیشگاه آب کشور با انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان برگزار شد

چهارشنبه، ۰۳ اسفند ۱۳۹۰ - ۱۶:۲۹:۵۹
اخبار ايران
نشست اندیشگاه آب کشور با انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان، روز سه شنبه دوم اسفندماه 1390 برگزار شد.

به گزارش شبکه خبری آب ایران، در این نشست اعضای اندیشگاه آب کشور با اعضای انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان به بحث و تبادل نظر درباره مسائل و مشکلات مدیریت آب در کشور پرداختند و راهکارها و پیشنهادهایی نیز ارائه شد.
حمیدرضا خدابخشی، رئیس انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان، در این نشست با معرفی انجمن و بیان برخی از انتقادها به مدیریت آب کشور، تشکیل سازمان نظام مهندسی آب، تغییر رویکرد از سخت افزاری به نرم افزاری، حرکت به سمت مدیریت یکپارچه منابع آب، اصلاح شرح خدمات مهندسان مشاور و بهره گیری از نظرات کارشناسان و متخصصان مستقل را در تصمیم گیری ها خواستار شد.
محمد درویش، عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات جنگل ها و مراتع و از اعضای انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان، نیز در ادامه این نشست، با بیان برخی از آمار و ارقام درخصوص وضعیت آب و خاک و محیط زیست کشور، گفت: از منظر پایداری اکولوژیک، وضعیت نگران کننده ای در کشور وجود دارد و مدیریت آب کشور نیز درگیر تصمیم های روزمره و مصلحت اندیشانه شده که نتایج نامطلوبی همچون تشدید بیابان زایی، کاهش چشمگیر سطح آب زیرزمینی و تخریب تالاب ها را به دنبال داشته است.
وی در ادامه خواستار تقویت نهادهای مدنی و توجه بیش از پیش به نقش رسانه ها در این زمینه شد و گفت: گفتمان "توسعه به هر قیمت"، در دنیا شکست خورده و نارضایتی های گسترده ای را به دنبال داشته است. بنابراین اصرار بر سیاست های خطا و نپذیرفتن انتقادهایی که از سوی رسانه ها و کارشناسان مستقل طرح می شود، هزینه های زیادی را به کشور وارد می کند.
محسن حیدری، دیگر عضو انجمن صنفی مهندسان صنعت آب خوزستان، در سخنانی گفت: رویکرد فعلی مدیریت منابع آب در کشور مبتنی بر توسعه پایدار نیست.
وی نیز در ادامه خواستار اولویت بخشی به منافع ملی و کلان در تصمیم گیری ها شد.
این گزارش می افزاید: در ادامه این نشست، مهندس سید یحیی موسوی، دبیر اندیشگاه آب کشور، نیاز به تغییر نگرش و اصلاح رویکرد سازه ای به غیر سازه ای را از دلایل شکل گیری اندیشگاه آب کشور اعلام کرد و گفت: ما در اندیشگاه به دنبال شنیدن و رویارویی با دیدگاه های اصلاحی و مشفقانه صاحب نظران و کارشناسان در رده ها و جایگاه های مختلف هستیم.
موسوی افزود: در واقع اندیشگاه می خواهد پلی بین نخبگان با تصمیم گیران باشد و براین اساس، علاقه مند و مشتاق شنیدن دیدگاه های مختلف هستیم.
وی سپس گفت: حکمرانی موثر در بخش آب، زمانی اتفاق می افتد که از ظرفیت ها و دیدگاه های ذینفعان مختلف آگاهی داشته باشیم و با برقراری ارتباط با آنها، از نظراتشان بهره بگیریم.
دیگر اعضای اندیشگاه آب کشور، مهندس سید احمد علوی، مهندس جواد میبدی، مهندس انوش نوری اسفندیاری، مهندس محمودرضا عراقی، به بیان دیدگاه های خود پرداختند.
لزوم حرکت به سوی حکمرانی موثر در آب و اصلاح فرایندها، ضرورت تقویت مشارکت مردم در مدیریت آب کشور از طریق توانمند سازی تشکل های آب بران و نهادهای مدنی و بهره گیری از تخصص های مختلف در زمینه آب از جمله علوم اجتماعی، از مهم ترین نکات مطرح شده در سخنرانی های اعضای اندیشگاه آب کشور بود.


منبع خبر: روابط عمومی و امور بین الملل شرکت مدیریت منابع آب ایران
فرستنده خبر: abdollahzadeh
تعداد بازدید: ۱۴۲۳
آرشیو: اخبار ايران
Email this newsPrintable Version
 
لینکهای مربوطه
 بیشتر درباره اخبار ايران
 اخبار از abdollahzadeh


Copyright© 2003-2010 www.wrm.ir