جستجو:
تلویزیون آبینه
· تلویزیون آبینه
· راهنما
منوی اصلی
· خانه

مطالب.
· آرشیو خبر
· مقاله
· گزارش
· مصاحبه
· پاسخ به رسانه ها
· اطلاع رسانی معاملات


امکانات.
· جستجو
· دانلودها
· ارتباط با ما
· آمار مشاهدات
ورود کاربران
 


 برای ورود مشکل دارید؟
 ثبت نام کاربران جدید

جوابيه مطلب مندرج در صفحه 7 روزنامه آينده نو در تاريخ 21/9/85 تحت عنوان ((توسعه ناپايدار، صادرات يا واردات آب مسأله اين است))

مبادله آب يا صادرات و واردات آب موضوعي است كه در دهه اخير به طور جدي وارد ادبيات ژورناليستي گرديده است. اگر چه اين موضوع از نظر متخصصان آب از گذشته دورتر نيز مطرح بوده است. صادرات و واردات آب به دو شكل مجازي و واقعي صورت مي‌پذيرد. مبادله آب مجازي عبارت است از ميزان آبي كه براي توليد يك محصول كشاورزي يا صنعتي يا معدني و غيره مصرف مي‌شود و اين محصول در فرآيند صادرات يا واردات وارد مي‌گردد. لذا از اين منظور كشور ما سالانه بيش از 6 ميليارد متر مكعب آب مجازي وارد و حدود يك ميليارد متر مكعب آب مجازي صادر مي‌نمايد. واردات و صادرات آب واقعي نيز امروز به دليل آنكه آب به عنوان يك كالاي اقتصادي- اجتماعي مورد توجه مي‌باشد، به يك امر كاملاً اقتصادي تبديل گرديده است. چنانچه در يك كشور وسيع، انتقال آب از مناطق پر آب به مناطق دور دست كم آب در صورتيكه گزينه واردات آب از كشورهاي نزديك و مجاور امكان پذير باشد، توجيه اقتصادي ندارد. زيرا ايجاد سيستم انتقال و نگهداري و تغيير آن بسيار پرهزينه است. در چنين شرايطي اگر صادرات آب مازاد در مناطق پر آب و فروش آن با قيمت مناسب و ورود آب در مناطق كم آب با هزينه كم ميسر باشد، بهترين گزينه اقتصادي ممكن را خواهيم داشت. مضافاً اينكه در فرآيند جهاني شدن، صادرات و واردات آب به يك ابزار دوستي و صلح منطقه‌اي بين كشورها تبديل شده است، و به مرور از بعد امنيت و صلح منطقه اي نيز به يك اهرم مهم تبديل مي‌شود. بر اساس صادرات آب به كشورهاي حاشيه خليج فارس و واردات آب شرق كشور را بايد در اين چارچوب مورد توجه قرار داد.


عمليات اجرايي تونل مذكور طبق استانداردهاي فني و مهندسي توسط پيمانكار ذيربط و با نظارت مهندسين مشاور مهاب قدس در دست اجرا مي‌باشد و تا كنون هيچ‌گونه عمليات بتني در بالاي قوس تونل انجام نگرفته و تنها بتن‌ريزي داخل تونل، در كف و به صورت «بتن مگر» انجام شده است.
آنچه مورد ادعا مي‌باشد قسمتي از طول تونل است كه پيمانكار به منظور انجام عمليات تحكيم موقت، در منطقه ريزشي،(بدون اطلاع دستگاه نظارت و اخذ دستور كارگاهي)، فضاي خالي بين قاب مشبك و سنگ سقف تونل را به صورت موقت با بشكه‌هاي خالي فلز پرنموده است. اگر چه به طور كلي اين نوع تحكيم موقت مورد تائيد قرار نگرفته ليكن در اين نقطه از تونل از نظر ايمني و پايداري(پس از گذشت پنج ماه) تا كنون هيچ‌گونه مشكلي به وجود نيامده است. بديهي است طبق روال معمول پس از تهيه طرح تحكيم، اقدامات لازم به منظور جلوگيري از هر گونه مشكل و ريزش به صورت دقيق انجام خواهد شد.
شايان ذكر است پر كردن فضاي خالي به صورت موقت با بشكه‌هاي خالي فلزي اين امكان را فراهم ساخته كه حتي‌المقدور از سقوط آزاد سنگ‌هاي سقف جلوگيري نموده و با اين شيوه از صدمه و از هم پاشيدن قاب مشبك و احتمالاً خطر جاني افرادي كه در حال تردد هستند جلوگيري به عمل مي‌آيد و ضمناً در صورت سقوط هر گونه مصالح با ايجاد سر و صدا، فرصت مناسبي براي فرار افراد در حال تردد فراهم گردد.
ضمناً با هماهنگي مسئولان محترم قضايي رفع ممنوعيت به عمل آمده و عمليات ساخت تونل ادامه دارد.


طولاني شدن زمان ساخت سد سيوند ناشي از محدوديت اعتبار در طول سال‌هاي 1375 لغايت 1381 و تمهيدات لازم به منظور آب‌بندي سد به علت ضخامت زياد آبرفت بوده است.

1- سد سيوند علاوه بر مهار سيلاب‌هاي رودخانه سيوند كه همه ساله موجب تخريب و وارد شدن خسارت به اراضي دشت كربال مي‌باشد، آب مورد نياز توسعه آبياري حدود ده هزار هكتار از اراضي كشاورزي توابع ارسنجان را تامين نموده و موجب رونق كشاورزي منطقه خواهد شد. در حال حاضر به دليل شوري آب زيرزميني دشت، راندمان محصولات كشاورزي پائين مي‌باشد و مطالعات شبكه آبياري دشت مذكور كه به صورت تحت فشار مي‌باشد خاتمه يافته و در حال حاضر عمليات اجرايي سد انحرافي سيوند و كانال انتقال به دشت ارسنجان به ترتيب با ميزان پيشرفت فيزيكي 60 و 36 درصد در دست اقدام است.

2- اطلاعات ارائه شده در مورد ابعاد سد و درصد هزينه سرريز سد دور از واقعيت است. حجم سنگ‌برداري سرريز سد سيوند به دو و نيم ميليون متر مكعب بالغ مي‌شود و تمام اين مصالح سنگ‌بخشي از حجم پنج ميليون متر مكعبي بدنه سد را تشكيل داده است.

3- تزريق در پي آبرفتي سد سيوند به لحاظ فناوري و تكنولوژي از نقاط قوت اين سد مي‌باشد و شايان ذكر است كه آب‌بندي پي تا چنين عمقي(حدود 150 متر) براي نخستين بار در كشور انجام شده است. قبل از ساخت سد سيوند بر روي پي آبرفتي، ساختگاه‌هايي كه بر روي آبرفت ضخيم قرار مي‌گرفتند از فهرست مناطق مناسب براي سدسازي حذف مي‌شدند. در حالي كه با استفاده از تكنولوژي تزريق در آبرفت و تزريق دوغاب‌هاي سيماني و بنتونيتي در پي سد سيوند، آب‌بندي آبرفت آن تضمين شده و كليه مراحل حفاري و تزريق در آبرفت پي اين سد مستندسازي شده است و در موقع مناسب مورد استفاده كارشناسان كشور قرار گرفت. كارشناسان دست‌اندركار اين طرح توانستند به ركورد جديدي در عمق حفاري و تزريق دست يابند.

4- مراحل مطالعاتي اين سد بر خلاف ادعاي به عمل آمده، به طور كامل انجام شده و گزارشات مربوطه مورد بررسي و تصويب قرار گرفته است و علاوه بر آن در حين ساخت سد، از نقطه‌نظرات كارشناسان مجرب سدسازي استفاده شده است.


سد سازي غير كارشناسي، محيط زيست را تهديد مي كند
جوابيه شركت مديريت منابع آب ايران (معاونت برنامه ريزي):

در تاريخ سه‌شنبه 23 آبان 1385 در صفحه 7 روزنامه همشهري مطلبي تحت عنوان "سدسازي غيركارشناسي، محيط زيست را تهديد مي‌كند" درج شده بود كه ظاهراً گزارش نشست توسعه انساني سال 2006 نمايندگي دفتر عمران سازمان ملل متحد و برگرفته از مطالب مطروحه در آن و منبع خبر نيز خبرگزاري ميراث بوده است.
از آنجا كه در مطلب ذكر شده تنها روايت يكي از سخنرانان به نام آ قاي بصيري - استاد جغرافيا - برجسته شده و به پاسخ هاي علمي وكارشناسي مسئولان آب كشور اشاره اي نشده بود شايد اينگونه در برخي اذهان متبادر شود كه توضيحات وي دغدغه اي مهم و كارشناسي است.
از آنجا كه بركات و ثمرات صنعت سدسازي به قدري افتخار آميز و مورد تاكيد تمامي مقامات عالي رتبه نظام است، نيازي به توضيح واضحات نيست ليكن براي آنكه حق مطلب ادا شود علاقه مندان مي توانند به گزارش مديريت آب كشور كه در اين نشست ارائه و مورد توجه قرار گرفت بانضمام برخي از مستندات توزيع شده در نشست توسط دفتر نمايندگي سازمان ملل رجوع نمايند.

در تاريخ 21/8/85 همزمان با مراسم جهاني سالانه توسعه انساني برنامه عمران ملل متحد، همايشي در محل سازمان ايراني مجامع بين‌المللي تحت عنوان "گزارش جهاني توسعه انساني 2006" در حضور رسانه‌ها توسط دفتر نمايندگي برنامه عمران ملل متحد در تهران برگزار شد در اين همايش ابتدا هماهنگ‌كننده مقيم نظام ملل متحد در جمهوري اسلامي ايران گزارشي از ضرورت تأمين آب و دسترسي انساني به آب سالم را كه وظيفه حكومت‌هاي جهان مي‌باشد ارائه نمود و با اشاره به آيه قرآن كريم كه "خداوند همه چيز را از آب آفريد" به مباحث مديريت آب، وظايف دولت‌ها در تأمين آب سالم و بهداشت اجتماع پرداخته شد. سپس نمايندگان مديريت آب كشور و سازمان محيط زيست به ترتيب گزارش كاملي از وضعيت تأمين آب و رعايت مباحث زيست محيطي در طرحهاي آبي ارائه نمودندو با تأكيد بر موفقيت‌هاي كشور در مهار 36 ميليارد مترمكعب آبهايي كه به صورت سيلاب از دسترس خارج مي‌شدند و ارائه آماري در تأمين آب شرب براي 98 درصد جمعيت كشور همايش ادامه يافت. در خاتمه يكي از اساتيد محترم رشته جغرافياي دانشگاه اصفهان مطالبي در موضوع سدسازي و محيط زيست ارائه نمودند كه بلافاصله جهت جلوگيري از مخدوش شدن اظهان عمومي پاسخ آن ارائه گرديد.
متأسفانه گزارشگر محترم از همايش مهم برگزار شده فقط به مطالب ذكر شده توسط اين سخنران بدون رعايت امانت در پاسخ‌هاي ارائه شده پرداخته است. لذا موارد زير كه عيناً به صورت مشروح در جلسه توضيح داده شد جهت اطلاع عموم ارائه مي‌شود.

  • ساختمان سد با درخواست مردم و با پيگيري مسئولين محلي و با رعايت كامل ضوابط زيست محيطي فني و مهندسي انجام مي‌شود. اساساً يكي از مولفه‌هاي مطالعات سدها بررسي اثرات زيست محيطي مي‌باشد كه در مطالعات مرحله اول انجام مي‌شود و بعد از تأييد آن سد ساخته مي‌شود.
  • احداث سد و مهار آبهايي كه به دريا و يا كفه‌هاي طبيعي نظير درياچه نمك واريز مي‌شوند، به خودي خود نمي‌تواند موجب افزايش مصرف شود . ابزار بسياري در اختيار مديران براي كنترل الگوي مصرف مي‌باشد و با بكارگيري اين ابزار نظير مسائل فرهنگي، اجتماعي و اقتصادي مي‌توان از اصراف آب جلوگيري نمود. مديريت آب كشور با رعايت اصول مديريت توأمان عرضه و تقاضاي آب به اين اصول پايبند است و مطابق راهبردهاي بلندمدت و قوانين برنامه چهارم پيگيري لازم را اعمال مي‌نمايد.
  • يكي از اهداف سدسازي كنترل سيلاب مي‌باشد و با احداث سدها خسارات انساني و مالي ناشي از وقوع سيلاب‌ها به حداقل مي‌رسد. همچنين سيلاب‌ها كه در عمل با سرعت زياد از مسيل‌ها عبور نموده و بعد از فرسايش خاك و ايجاد خسارت زياد به درياها وارد مي‌شود در سدها ذخيره شده و به تدريج در طول سال استفاده مي‌شود. در بسياري از نقاط كشور سدها تأمين‌كننده آب مورد نياز شرب، صنعت و كشاورزي مي‌باشند.
  • در احداث سدهاي مخزني بخشي از اراضي در مخزن قرار مي‌گيرد ولي سطحي معادل چند ده برابر آن قابليت كشاورزي مي‌يابد. لذا عملاً احداث سد مخزني منجر به افزايش اراضي كشاورزي و بهره‌وري توليد مي‌شود.
  • در گزارش ارائه شده از جنبش ضد سدسازي در آمريكا نام برده شده است. گزارشگر محترم توجه نكرده‌اند كه كشور امريكا مسير توسعه زيرساخت‌ها را طي نموده و امروز ملزومات تأمين آب، احداث مراكز جمعيتي، توسعه صنايع، توليد انرژي را در حد لازم در اختيار دارد، در صورتيكه كشور ايران با توجه به رشد جمعيت و نياز رسيدن به شرايط مطلوب در مسير توسعه گام بر‌مي‌دارد. اگر اين الگوي مطرح شده در گزارش در كشور رعايت مي‌شد جمعيت اين كشور مي‌بايست مطابق سال 1320 در حدود 10 ميليون نيز مي‌بود و مردم نيز با روشهاي ابتدايي نظير آنچه در برخي از كشورهاي آفريقايي رخ داده است زندگي مي‌كردند مديريت آب علمي است چند مولفه‌اي و بسيار پيچيده كه جهت انجام آن نياز به متخصصين و مديران منابع آب دارد.


موضوع كاهش آب ورودي به درياچه اروميه و به تبع آن پايين آمدن سطح درياچه از مدت‌ها قبل مورد توجه ويژه قرار داشته است. وزارت نيرو با آگاهي كامل از حساسيت‌ها و آسيب‌پذيريهاي درياچه به علت بسته بودن حوضه آن و همچنين تاثيرپذيري درياچه از فعاليت‌هاي انجام شده و در دست انجام در منطقه و به ويژه طرح‌هاي توسعه منابع آب، در راستاي حفظ شرايط زيست محيطي اكوسيستم درياچه اروميه اقداماتي به شرح ذيل را در دست انجام دارد:

1- مطالعات مديريت زيست محيطي درياچه اروميه :
اين مطالعات در قالب بخشي از پروژه بهسازي آبياري با استفاده از تسهيلات اعتباري بانك جهاني و با محوريت وزارت جهاد كشاورزي توسط مهندسين مشاور ايراني و مؤسسات و شركت‌هاي بين‌المللي از جمله ITC و FAO صورت پذيرفته است و وزارت نيرو به عنوان يكي از مراجع ذيربط اصلي در اين مطالعات مشاركت فعال نموده است .

2- مطالعات پيامدهاي زيست محيطي طرح‌هاي توسعه منابع آب درياچه اروميه ( اثرات كمي و كيفي )
اين مطالعات براساس نتايج مطالعات مديريت زيست محيطي درياچه اروميه توسط مهندسين مشاور ذيربط به مرحله اجرا درآمده است. در اين مطالعات ضمن بررسي ويژگي‌ها و حساسيت‌هاي اكوهيدرولوژيك درياچه، نياز آبي درياچه تعيين و براين اساس ظرفيت نهايي منابع آب قابل توسعه اين حوضه مشخص خواهد شد و طرح‌هاي آتي توسعه منابع آب اين حوضه با رعايت حفظ اكوسيستم درياچه اروميه به مرحله اجرا درخواهند آمد.

3- مطالعات مديريت يكپارچه منابع آب حوضه درياچه اروميه :
به منظور جامعيت بخشيدن و برنامه ريزي تخصصي در مقوله مديريت منابع آب حوضه آبريز درياچه اروميه، در قالب تفاهم‌نامه منعقده فيمابين ايران و هلند، انجام مطالعات مديريت يكپارچه منابع آب حوضه درياچه اروميه توسط وزارت نيرو و كشور هلند با مشاركت شركت‌هاي مشاور تخصصي ذيربط از قبيل CGG,IHE, ITC و همچنين مشاورين داخلي از سال 1381 آغاز گرديده و داراي چهار محور اصلي به شرح ذيل مي‌باشد: مديريت يكپارچه منابع آب، آب و غذا، آب براي اكوسيستم‌ها ، همكاري و فعاليت‌هاي بين بخشي.
با نهايي شدن اين مطالعات چگونگي برنامه‌ريزي و اجرايي شدن مديريت يكپارچه منابع آب حوضه آبريز درياچه اروميه به منظور بهره‌برداري پايدار از منابع با حفظ اكوسيستم درياچه اروميه تعيين خواهد شد.

بنابراين كليه طرح‌هاي اجرايي و مطالعاتي اين وزارتخانه با نيازهاي آبي و اكوسيستمي درياچه و نيز معيارهاي توسعه پايدار هماهنگ بوده و علاوه بر آن در جهت افزايش راندمان آبياري و به حداقل رساندن مصرف آب، استفاده از سيستم‌هاي جديد آبياري از قبيل آبياري قطره‌اي، باراني ، گلخانه‌اي و ... در سرفصل طرح‌هاي توسعه منابع آب و سامانه‌هاي توسعه كشاورزي قرار داده شده است .

Copyright© 2003-2010 www.wrm.ir